Advisory Council

  • . Luis AGUIAR DE LUQUE (University of Carlos III).
    . Eliseo AJA FERNÁNDEZ (University of Barcelona).
    . Jokin ALBERDI BIDAGUREN (University of Basque Country).
    . Enoch ALBERTÍ ROVIRA (University of Barcelona).
    . Juan Manuel ALEGRE ÁVILA (University of Cantabria).
    . Ricardo ALONSO GARCÍA (University Complutense of Madrid).
    . Consuelo ALONSO GARCÍA (University of Castilla-La Mancha).
    . Mª Rosario ALONSO IBÁÑEZ (University of Oviedo).
    . Bertrand ANCEL (University Paris II of France).
    . Larry ANDRADE-ABULARACH (University Rafael Landivar of Guatemala).
    . Estanislao ARANA GARCÍA (University of Granada).
    . Esteban ARLUCEA RUIZ (University of Basque Country).
    . Xabier ARZOZ SANTISTEBAN (University of Basque Country).
    . Jasone ASTOLA MADARIAGA (University of Basque Country).
    . José Luis ÁVILA ORIVE (University of Deusto).
    . Géraldine BACHOUE PEDROUZO (University of Pau. France).
    . José María BAÑO LEÓN (University Complutense of Madrid).
    . Daniel BARCELÓ ROJAS (University Autonomous of México).
    . Javier BARNÉS VÁZQUEZ (University of Huelva).
    . Maggy BARRERE UNZUETA (University of Basque Country).
    . Concepción BARRERO RODRÍGUEZ (University of Sevilla).
    . Francisco BASTIDA FREIJEDO (University of Oviedo).
    . Miguel BELTRÁN DE FELIPE (University of Castilla-La Mancha).
    . Joxerramon BENGOETXEA CABALLERO (University of Basque Country).
    . Juan María BILBAO UBILLOS (University of Valladolid).
    . Ignacio BORRAJO INIESTA (Constitutional Court).
    . Iñigo BULLAIN LOPEZ (University of Basque Country).
    . Francisco Javier CABALLERO HARRIET (University of Basque Country).
    . Arantza CAMPOS RUBIO (University of Basque Country).
    . Eloísa CARBONELL PORRAS (University of Jaén).
    . Ana CARMONA CONTRERAS (University of Sevilla).
    . Marc CARRILLO LÓPEZ (University Pompeu Fabra).
    . José Luis CASCAJO CASTRO (University of Salamanca).
    . Carlo CASONATO University of Trento. Italy)
    . Federico CASTILLO BLANCO (University of Granada).
    . José Ignacio CUBERO MARCOS (University of Basque Country).
    . Miriam CUETO PÉREZ (University of Oviedo).
    . Carmen CHINCHILLA MARÍN (University of Alcalá de Henares).
    . Francisco DELGADO PIQUERAS (University of Castilla-La Mancha)
    . Silvia DEL SAZ CORDERO (UNED).
    . Eva DESDENTADO DAROCA (University of Alcalá de Henares).
    . Francisco Javier DÍEZ REVORIO (University of Castilla-La Mancha).
    . Luis Mª DÍEZ-PICAZO GIMÉNEZ (University of Castilla La Mancha).
    . Adriana DREYZIN DE KLOR (University of Córdoba. Argentina).
    . Antonio EMBID IRUJO (University of Zaragoza).
    . Eduardo ESPÍN TEMPLADO (University of Castilla-La Mancha).
    . José ESTEVE PARDO (University of Barcelona).
    . Javier EZQUIAGA GANUZAS (University of Basque Country).
    . Antonio FANLO LORAS (University of La Rioja).
    . Severiano FERNÁNDEZ RAMOS (University of Cádiz).
    . María del Carmen FERNÁNDEZ RODRÍGUEZ (UNED).
    . Juan Ramón FERNÁNDEZ TORRES (University Complutense of Madrid).
    . Vicenzo FERRARI (University of Milan. Italy).
    . Tomás FONT I LLOVET (University of Barcelona).
    . Enric FOSSAS ESPADALER (University Autonomous of Barcelona).
    . Mercedes FUERTES LÓPEZ (University of León).
    . Eduardo GAMERO CASADO (University Pablo Olavide).
    . Gerardo GARCÍA-ÁLVAREZ GARCÍA (University of Zaragoza).
    . Zoraida GARCÍA CASTILLO (University Autonomous of México).
    . Fco. Javier GARCÍA ROCA (University Complutense of Madrid).
    . Nuria GARRIDO CUENCA (University of Castilla-La Mancha).
    . Ángel GARRORENA MORALES (University of Murcia).
    . Ángel GÓMEZ MONTORO (University of Navarra).
    . Julio Víctor GONZÁLEZ GARCÍA (University Complutense of Madrid).
    . Ana Rosa GONZÁLEZ MURUA (University of Basque Country).
    . Isabel GONZÁLEZ RÍOS (University of Málaga).
    . Emilio GUICHOT REINA (University of Sevilla).
    . Concepción HORGUÉ BAENA (Univ. de Sevilla).
    . Juan IGARTUA SALAVERRIA (University of Basque Country).
    . María Victoria ITURRALDE SESMA (University of Basque Country).
    . Manuel IZQUIERDO CARRASCO (University of Córdoba).
    . Antonio JIMÉNEZ–BLANCO (University Polytechnic of Madrid).
    . Massimo LA TORRE (University of Catanzaro. Italy).
    . Mariano LÓPEZ BENÍTEZ (University of Córdoba).
    . Luis LÓPEZ GUERRA (University Carlos III).
    . Fernando LÓPEZ RAMÓN (University of Zaragoza).
    . Fernando LOUREIRO BASTOS (University of Lisboa. Portugal).
    . Pablo LUCAS MURILLO DE LA CUEVA (University of Córdoba).
    . Elisenda MALARET GARCÍA (University of Barcelona).
    . Luis MARTÍN REBOLLO (University of Cantabria).
    . Manuel MEDINA GUERRERO (University of Sevilla).
    . Eva MENÉNDEZ SEBASTIÁN (University of Oviedo).
    . Juan MESTRE DELGADO (University of Valencia).
    . Antoni MILIAN i MASSANA (University Autonomous of Barcelona).
    . Encarnación MONTOYA MARTÍN (University of Sevilla).
    . José María MORALES ARROYO (University of Sevilla).
    . Mariela MORALES ANTONIAZZI (Max Planck Institute. Germany).
    . Dário MOURA VICENTE (University of Lisboa. Portugal).
    . Manuel MUÑIZ (University Sagrado Corazón of Puerto Rico).
    . Eva María NIETO GARRIDO (University of Castilla-La Mancha).
    . Alba NOGUEIRA LÓPEZ University of Santiago de Compostela).
    . María Carmen NÚÑEZ LOZANO (University of Huelva).
    . Pablo PÉREZ TREMPS (University Carlos III).
    . Carlos Newton PINTO DE SOUZA (University Potiguar of Natal (Brazil).
    . José Luis PIÑAR MAÑAS (University CEU-San Pablo).
    . Antonio PORRAS NADALES (University of Sevilla).
    . Eunate PRIETO ETXANO (University of Basque Country).
    . Ramón PUNSET BLANCO (University of Oviedo).
    . Tomás QUINTANA LÓPEZ (University of León).
    . Luis RAIGOSA SOTELO (Institute Technological Autonomous de México).
    . Manuel REBOLLO PUIG (University of Córdoba).
    . Miguel REVENGA SÁNCHEZ (University of Cádiz).
    . Fernando REY MARTÍNEZ (University of Valladolid).
    . Ricardo RIVERO ORTEGA (University of Salamanca).
    . Orlando ROSELLI (University of Florencia. Italy).
    . Agustín RUIZ ROBLEDO (University of Granada).
    . Eduardo RUIZ VIEYTEZ (University of Deusto).
    . Gerardo RUIZ-RICO (University of Jaén).
    . Marco RUOTOLO (University Rome 3. Italy).
    . Miguel SÁNCHEZ MORÓN (University of Alcalá de Henares).
    . René Javier SANTAMARIA ARINAS (University of La Rioja).
    . Francisco Javier SANZ LARRUGA (University of Coruña).
    . Juan José SOLOZABAL ECHEVARRIA (UniversityAutonomous of Madrid).
    . Javier TAJADURA TEJADA (University of Basque Country).
    . Leopoldo TOLIVAR ALAS (University of Oviedo).
    . Joaquín TORNOS MAS (University of Barcelona).
    . Mª Asunción TORRES LÓPEZ (University of Granada).
    . Joan Manuel TRAYTER JIMÉNEZ (University of Girona).
    . Roberto URIARTE TORREALDAI (University of Basque Country).
    . Iñigo URRUTIA LIBARONA (University of Basque Country).
    . Marcos VAQUER CABALLERÍA (University Carlos III).
    . Diego VERA JURADO (University of Málaga).
    . Francisco VILLAR ROJAS University of La Laguna).
    . María ZAMBONINO PULITO (University of Cádiz).